ssss
Regionalny Zespół Śpiewaczy ,,Małokończanie ’’ powstał w roku 1984 z inicjatywy p. Marii Grim –Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich . Działa przy świetlicy GOK –u w Kończycach Małych Od 1984 r. do 1999r. zespół prowadził p. Stanisław Kania a od jesieni 1999r. do chwili obecnej ,,Małokończanie” pracują pod kierownictwem p. Urszuli Wierzgoń - wieloletniego członka zespołu. W tym czasie śpiewacy wielokrotnie zdobywali czołowe miejsca na różnych przeglądach , konkursach i festiwalach folklorystycznych , m.in. na Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych „ Złoty Kłos ” w Zebrzydowicach, „Śląskich Wiciach Folklorystycznych w Chorzowie, Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej. Regionalnym Festiwalu Pieśni Miłosnej i Zalotnej w Psarach, Przeglądzie Zespołów w Bieruniu. W 2002r. „ Małokończanie zdobyli II miejsce na VII Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej w Kielcach. W 2003r. brali udział w Wigilijne z Radiem Katowice i laureatami konkursu, Ponaszumu czyli po Śląsku. W 2004r. grupa wzięła udział w nagraniu programu dokumentującego osiągnięcia Międzynarodowego Przeglądzie Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos” w studiu TV Katowice „Małokończanie” z radością występują też na zaproszenie, np. Seniorów z Pruchnej na Dniu Seniora w DPS O. Bonifratrów w Cieszynie, PZKO w Karvinie (Republika Czeska). Regionaliadzie Bezalkoholowej w Rudniku. Śpiewają też na lokalnych imprezach takich jak Dożynki. Dzień kobiet. Wieczory Kolędowe i wiele innych. Dwukrotnie w 1997r. i 1999r. zespół brał udział u Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, gdzie dokonano nagrań addycyjnych radiowej dla Radia Warszawa i Radia Lubin. Dorobek grupy śpiewaczej został udokumentowany w pracy magisterskiej napisanej przez studenta Wydziału Artystycznego w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Kotowicach pod kierunkiem prof. Dr hab. Krystyny Turek. Warto również przypomnieć, iż w 1997r. została wydana kaseta MG pl: „Cieszyński pieśniowicz” w wykonania zespołu „Małokończanie”. Mamy nadzieję, że nasze : „pieśnieczki” na stałe zagoszczą w Waszych domach i zostaną ocalone od zapomnienia. Płyta stanowi całokształt dokonań zespołu, tak mocno pisanego w życie artystyczne i kulturalne Naszego Regionu Śląska Cieszyńskiego.

Zespół śpiewaczy „Małokończanie” istnieje od 1984 roku czyli prawie 40 lat. Działa przy świetlicy GOK w Kończycach Małych pod kierownictwem p. Urszuli Wierzgoń. Patronat nad Zespołem sprawuje Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach. Do 1999 r. zespół prowadził p. Stanisław Kania. Już w 1987 roku  „Małokończanie” zdobyli III miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych w Łaziskach. W 1993 r. zajęli I miejsce i otrzymali główną nagrodę w IV Krajowym Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych Kielce'93 ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Sztuki.

 „Małokończanie” wielokrotnie zdobywali czołowe miejsca na różnych przeglądach, konkursach i festiwalach folklorystycznych. Od 1994 roku systematycznie uczestniczyli w Przeglądzie Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos” w Zebrzydowicach, „Śląskich Wiciach Folklorystycznych" w Chorzowie, Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej, Regionalnym Festiwalu Pieśni Miłosnej i Zalotnej w Psarach, Przeglądzie Zespołów w Bieruniu. W 2002 r. „Małokończanie” zdobyli II miejsce na VII Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej w Kielcach. W 2003 r. brali udział w Wigilijce z Radiem Katowice i laureatami konkursu „Po naszymu czyli po śląsku”. W 2004 r. grupa wzięła udział w nagraniu programu dokumentującego osiągnięcia Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos” w studiu TV Katowice. W roku 2018 „Małokończanie” zdobyli II miejsce w  52. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Rok 2023 to
III miejsce – XXIX Międzynarodowy Przegląd Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos” Euro-Folklor 2023
III miejsce – Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury” w Kielcach
III miejsce – 55. Wojewódzki Przegląd Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej
I miejsce – XII Ogólnopolski Przegląd Zespołów Ludowych „Złoty Talizman” w Pawłowicach
GRAND PRIX  – XIX Turniej Zespołów Ludowych im. Mariana Cieśli "Jak ze Susca powandruje"
Wyróżnienie – 30. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie

 

Rok 2022 to
I miejsce – XXVII Międzynarodowy Przegląd Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos” Euro-Folklor 2022
II miejsce w 54. Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej
II miejsce w 53. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej (Konkurs kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych, instrumentalistów, multiinstrumentalistów, mistrzów uczących śpiewu i gry na instrumentach)

„Małokończanie” śpiewają na lokalnych imprezach takich jak Dożynki, Dzień Kobiet, Wieczory Kolędowe itp. Chętnie występują na zaproszenie np. Seniorów z Pruchnej na Dniu Seniora, w DPS O. Bonifratrów w Cieszynie, PZKO w Karvinie (Republika Czeska), Regionaliadzie Bezalkoholowej w Rudniku, Łączańskiej Biesiadzie.

O Zespole napisali m. in.

Jadwiga Sikora W pracy: XX-lecie Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Regionalnych "Złoty Kłos" w Zebrzydowicach

https://rebus.us.edu.pl/bitstream/20.500.12128/3842/1/Sikora_XX_lecie_miedzynarodowego_przegladu_zespolow.pdf

…. Współpracował on (Sylwester Ratajczak) z działającym przy tamtejszym Kole Gospodyń Wiejskich zespołem Małokończanie pod kierownictwem śp. Stanisława Kani. Inspiracją do zorganizowania przeglądu był sukces, jaki zespół ten odniósł podczas odbywającego się w 1993 roku w Kielcach Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej.
Małokończanie zdobyli tam główną nagrodę ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Sztuki…..

.....Absolutnym rekordzistą (uczestnictwa w „Złotym Kłosie”) jest Regionalny Zespół Śpiewaczy Małokończanie, który od 20 lat systematycznie uczestniczy w Przeglądzie. Jest zdobywcą prawie samych pierwszych miejsc w kategorii zespoły śpiewacze a cappella (w 2010 roku III miejsce i w 2013 roku II miejsce)....

... Zespół prezentuje wysoki poziom wykonawczy....

https://beskidzka24.pl/majowka-ze-zlotym-klosem/

....W Zebrzydowicach obradowało jury pod przewodnictwem prof. zw. dr hab. Karola Daniela Kadłubca. W jego skład weszli też Magdalena Szyndler i Przemysław Lose. Wśród zespołów tworzonych przez osoby dorosłe, w kategorii zespołów śpiewaczych a’cappella pierwsze miejsce zajął zespół “Małokończanie"....

https://wiadomosci.ox.pl/zloty-talizman-przyznany,71950

...20.10.2021 ogłoszono wyniki X Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Ludowych Złoty Talizman w Pawłowicach. Najwyższe miejsca zgarnęły zespoły z gminy Zebrzydowice. Pierwsze miejsce w kategorii A CAPELLA otrzymał Regionalny Zespół Śpiewaczy "Małokończanie" z GOK Zebrzydowice. W tej kategorii wyróżniono również zespół "Zybrzidowianki" z GOK Zebrzydowice...

https://wiadomosci.ox.pl/brenna-wylonili-najlepsze-zespoly,70294

...14.07.2021 II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł (czterysta zł) otrzymała Grupa Śpiewacza Małokończanie z Kończyc Małych...

https://telewizja.ox.pl/na-zywo-koncert-z-okazji-dnia-matki,69414

Koncert z okazji Dnia Matki... m.in.
Zespół Folklorystyczny Małokończanie kier. Urszula Wierzgoń
Zespół Folklorystyczny Zybrzidowianki kier. Urszula Wierzgoń

https://wiadomosci.ox.pl/jubileusz-35-lecia-zespolu-folklorystycznego-malokonczanie,60756
16.11.2019

https://www.radio90.pl/z-milosci-do-folkloru.html
28.10.2019
Najbardziej utalentowani uczestnicy, którzy zaprezentowali się podczas 38. Wodzisławskich Spotkań z Folklorem odebrali zasłużone nagrody.
Grupa śpiewacza, kat. powyżej 15 lat
I miejsce – Zespół Śpiewaczy „Iskierkowa Familia” – OK Brzeszcze
II miejsce – „Małokończanie” – GOK Zebrzydowice
II miejsce – Zespół Śpiewaczy „Mizerowianki” – GOK Suszec
III miejsce – „Zebrzydowianki” – GOK Zebrzydowice

http://www.konczycemale.duszpasterstwa.bielsko.pl/ogloszenia/459-ogloszenia-5-niedziela-wielkanocna-29-04-2018

 https://wiadomosci.ox.pl/koncert-koled-i-pastoralek-w-wykonaniu-malokonczan,41800

2 lutego 2017 odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu folklorystycznego "Małokończanie" Zespół można było podziwiać nie tylko za śpiew, ale także za piękne, cieszyńskie stroje.

https://beskidzka24.pl/tak-dzi%C4%99kowali-za-plony-w-skoczowie/
10.09.2017

https://fotoreportaz.ox.pl/skoczow-regionalne-dni-rybactwa,42214

19.09.2016 Za nami XIV Regionalne Dni Rybactwa. Na skoczowskim rynku nie zabrakło pokazów kulinarnych, młodzież rywalizowała w konkursie na przyrządzeniu potraw z karpia. Po południu na scenie zaprezentowały się m.in. zespoły 'Same Swoje' z Przeciszowa, Zespół Regionalny 'Małokończanie' i Duet Karo.

https://gazetacz.com.pl/klomnice-festiwal-folklorystyczny-8222zza-miedzy822119366/
Kłomnice. FESTIWAL FOLKLORYSTYCZNY „ZZA MIEDZY” 2016-08-04

https://telewizja.ox.pl/swiateczny-koncert-koled,15057
7.01.2011 Świąteczny Koncert Kolęd
Pełna sala widzów, mnóstwo dzieci, uśmiechów i śpiewu – tak było w Święto Trzech Króli w Kończycach Małych. W otoczeniu pięknego kończyckiego zamku mieszkańcy spotkali się na świątecznym koncercie kolęd, podczas którego wystąpiły dwa miejscowe zespoły – duży i mały czyli zespół folklorystyczny Małokończanie, którym dyryguje Urszula Wierzgoń oraz Kończaneczki, które szlifują swoje umiejętności pod okiem pani Joanny Nowak.

http://archiwumgok.zebrzydowice.pl/gok/2009/10/jubileusz-25-lecia-regionalnego-zespolu-spiewaczego-malokonacznie-z-konczyc-malych/
14 listopada 2009

https://wiadomosci.ox.pl/zespol-malokonczanie,3102

16.12.2005 Mijający Rok był dla zespołu śpiewaczego Małokończanie pracowity i obfitował w pasmo sukcesów. Od wiosny do jesieni odbywały się festiwale i przeglądy, w których brali udział rozśpiewani mieszkańcy Kończyc Małych. Autentyczne, śpiewane czystą gwarą pieśni wzbudzały zachwyt i uznanie publiczności oraz jurorów.  Maraton rozpoczął się początkiem maja „Złotym Kłosem”, następnie były chorzowskie „Wici”, festiwal pieśni miłosnej w Psarach i w końcu lipcowy przegląd w Brennej. W międzyczasie zespół uczestniczył również w wielu imprezach kulturalnych i okolicznościowych naszego regionu takich jak 700 – lecie Kończyc Małych, Festiwal „Nasze Straszki” w Jastrzębiu Zdroju czy Dzień Seniora w Pruchnej. We wrześniu Małokończanie zaliczyli również wycieczkę na Jurę Krakowsko – Częstochowską. Jak co roku członkowie   zespołu czynnie uczestniczyli w życiu społecznym i religijnym naszej gminy.

https://zebrzydowice.bip.info.pl/dokument.php?iddok=1100&idmp=48&r=o

27.12.2004 .....Następnie głos zabrała pani Urszula Wierzgoń z zespołu "Małokończanie" i przedstawiła osiągnięcia zespołu: "Wici" w Chorzowie - zespół zajął III miejsce, przegląd zespołów artystycznych w Brennej - II miejsce, koncert pieśni miłosnych i zalotnych w Psarach - I miejsce, tytuł laureata zdobyty w Kazimierzu nad Wisłą, program pt. "Pokłosie" nagrany w telewizji Katowice. Zespół obchodził w maju br. 20-lecie istnienia.